در حال بارگذاری ...
 • در گفتگو با کارگردا ن نمایش «لولیتا» عنوان شد

  ماجرای بریده شدن پلک ها ؛ کابوس دختران جوان تئاتر شد

  کارگردان «لولیتا» با اشاره به انتخاب نام این نمایشنامه عنوان کرد در اجرا تلاش شده است هر مخاطب تاویل شخصی خودش را از نمایش داشته باشد.

  بهنام احمدی کارگردان نمایش «لولیتا» که به تازگی اجرای عمومی خود را  در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز کرده است درباره اجرای این اثر نمایشی  گفت: «لولیتا» اجرای خود را از ۲۰ اردیبهشت ماه آغاز کرده است و با وجودی که به صورت دو اجرایی در این سالن به صحنه می رویم و اجرای ما نیز همزمان با جشنواره تئاتر دانشگاهی بود از استقبال مخاطبان راضی هستم و خوشبختانه بازخوردهای خوبی هم دریافت کرده ایم.

  وی درباره انتخاب نام «لولیتا» که یادآور رمانی به همین نام نوشته ولادیمیر ناباکوف است، بیان کرد: اکثر مخاطبان ما در ابتدا فکر می کنند این نمایش اقتباسی از «لولیتا»ی ناباکوف است در حالی که انتخاب این نام برمی گردد به مفهوم اصلی کلمه لولیتا که به معنی دختران نوجوانی است که زود به بلوغ می رسند و ارتباطی با رمان ناباکوف ندارد اما در کانسپت اصلی ممکن است شباهت هایی به «لولیتا» داشته باشد.

  احمدی عنوان کرد: این نمایش به شیوه رئالیستی روایت نمی شود و روایت زمانی دایره واری دارد. در اجرا تلاش ما این بوده که به سمت فرم و تصویرسازی برویم و متن نمایش نیز در طول یک سال و نیمی که تمرین داشتیم دچار تغییرات زیادی شد و نزدیک به ۱۱ بار مورد بازنویسی قرار گرفت.

  این کارگردان تئاتر درباره داستان و مضمون نمایش توضیح داد: قصه نمایش از جایی آغاز می شود که آدم ها برای اینکه از کابوس هایشان فرار کنند به یک جزیره پناه می برند؛ جزیره ای که قواعد و قوانین مخصوصی دارد. آنها در این جزیره مجبور می شوند برای اینکه دیگر کابوس نبیبنند پلک هایشان را ببرند که در این میان با اتفاق های دیگری روبرو می شوند از جمله اینکه از این پس مجبورند با چشم های باز بخوابند و باز هم کابوس می بینند تا جایی که خود جزیره برایشان تبدیل به کابوس می شود و در انتها این سه دختر به اراده آزاد دست می یابند که آن هم برایشان مشکلاتی به وجود می آورد ...

  وی در پایان متذکر شد: در این نمایش به زمان و مکان خاصی اشاره نمی شود چون تلاش ما این بوده که هر تماشاگری تاویل شخصی خودش را از کار داشته باشد. در نگارش و کارگردانی نیز این پافشاری را داشتیم که مخاطبانمان انتخاب آزادی داشته باشند. با وجودی که در این نمایش مسایل مختلفی مطرح می شود اما کار به سمت شعاری شدن نرفته است.

  کتایون سالکی، نهال دشتی، راشین دیدنده و مهدی شاهدی بازیگران این اثر نمایشی هستند که به نویسندگی فرشاد جعفری و طراحی و کارگردانی بهنام احمدی تا ۱۰ خردادماه ساعت ۲۰:۴۵ دقیقه در تالار سایه روی صحنه خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری مهر
  نظرات کاربران