در حال بارگذاری ...
هنرمندان تئاتر مطرح کردند

بایدها و نبایدهای طرح انضباط شهری محوطه ی تئاتر شهر

تعدادی از هنرمندان فعال حوزه تئاتر که این روزها با حضور در آثار نمایشی به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر میزبان مخاطبان هستند، از امتیازات اجرای طرح انضباط شهری در محوطه پیرامونی این مجموعه و دیگر اقدامات تکمیلی در این حوزه سخن گفتند.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، پروژه و طرح انضباط شهری در محدود مجموعه تئاتر شهر و چهارراه و لیعصر تهران مدتی است با مصوبه شورای تامین با همکاری نیروی انتظامی، یگان حفاظت شهرداری تهران، شرکت «شهربان»، شرکت ساماندهی مشاغل و معاونت خدمات شهری و شهرداری منطقه 11 تهران در حال اجراست.

این طرح که در پی تشدید وضعیت بغرنچ افزایش افراد بزهکار، افزایش میزبان جرم هایی نظیر سرقت و مزاحمت های خیابانی و افزایش بازار بساط گستران در حریم مجموعه تئاتر شهر و ایجاد مزاحمت برای تماشاگران اجرا می شود دربرگیرنده ابعاد مختلفی است که می تواند طی ماه های آینده با استمرار اجرای آن شرایط مناسب تری را برای محیط  پیرامونی مجموعه تئاتر شهر و بهبود اوضاع فرهنگی اجتماعی منطقه به وجود آورد. موضوعی بسیار مهم که قطعا نیازمند حمایت های همه جانبه هنرمندان برای اجرای یک طرح شهری است که امید برای استمرار آن وارد ابعاد جدیدی شده است.

اقدامی مناسب و ارزنده

سیما تیرانداز بازیگر نمایش «بانوی آوازخوان» که این روزها به کارگردانی علیرضا کوشک جلالی در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است با استقبال از اجرای طرح انضباط شهری در محدوده مجموعه تئاتر شهر شهر گفت: من به شدت با اجرای این طرح در محدوده مجموعه تئاتر شهر موافقم . به هر صورت همه می دانیم که به دلیل آسیب های فراوانی که به محدوده این مجموعه وارد شده ما شاهد افت محسوس تماشاگر برای نمایش های به صحنه  رفته هستیم به طوری که این محدوده از یک محدوده فرهنگی تبدیل به فضای دیگری شده که اصلا نمی دانم باید چه عنوانی را برای آن انتخاب کرد.

این بازیگر شناخته شده تئاتر، سینما و تلویزیون عنوان کرد: اجرای طرح انضباط اجتماعی اقدام مناسب و ارزنده ای است اما شهرداری و نیروی انتظامی موظفند در کنار وظایفی که مجموعه تئاتر شهر برای ارتقا سطح کیفی و فرهنگی این مجموعه به عهده دارند به تغییر کاربری این فضای تجاری پیش آمده به یک فضای فرهنگی اقدامات لازم را انجام دهند. ما الان در شرایطی هستیم که بسیاری از تماشاگران به دلیل همین کمبود امنیت و ضعفی که در تامین امنیت این محدوده وجود دارد حاضر به تماشای نمایشی نیستند. اما حالا که طرح انضباط شهری ایجاد شده لازم است شاهد استمرار آن باشیم.

شاهد بهبود شرایط هستیم

رحمت امینی کارگردان نمایش «استاد نوروز پینه دوز» هم که طی روزهای اخیر در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه مندان تئاتر است با اشاره به اجرای طرح انضباط شهری در محدوده این مجموعه گفت: طبیعی است که اهل هنر برای رفع مضلات شهری از جمله مشکلاتی که برای محیط پیرامونی تئاتر شهر پیش آمده باید به دنبال راه حل های هنرمندانه در این شرایط باشند اما باید بپذیریم به دلیل گستردگی بحران پیش آمده دیگر از دست مدیران فرهنگی به تنهایی کاری بر نمی آید پس چاره ای جز این نیست مگر اینکه در کوتاه مدت یک شرایط انضباطی قانون مند انتظامی در این فضا حاکم شود که به نظر می رسد این کار با مشارکت شهرداری تهران و نیروی انتظامی اتفاق افتاده است. اما امیدوارم رفته رفته با آرام تر شدن این اوضاع بحرانی فضا برای ایجاد کارهای فرهنگی بیشتر ایجاد شده و ما بتوانیم شاهد یک مجموعه امن فرهنگی در یک محیط فرهنگی باشیم.

وی افزود: به طور حتم ماجرای محیط پیرامونی مجموعه تئاتر شهر نسبت به چند روز گذشته تغییر پیدا کرده و ما شاهد بهبود شرایط هستیم. کما اینکه در همین چند روز پیش که گروه ما در پلاتوهای تئاتر شهر تمرین می کرد واقعا وحشت داشت که به دلیل محیط ناامنی که به وجود آمده به تئاتر شهر مراجعه کرده یا از آن خارج شود. اما باید بدانیم که استمرار شرایط موجود تبدیل شدن موضوع حفاظت از محیط پیرامونی از یک فضای انتظامی به یک فضای فرهنگی است که امیدوارم هرچه زودتر محقق شود.

تشکیل پاتوق های فرهنگی نجات بخش است

علیرضا ناصحی بازیگر صاحب نام و باسابقه تئاتر ایران که این روزها با کارگردانی نمایش «آب و دیگران» در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه مندان تئاتر است درباره اجرای طرح انضباط شهری در محدوده تئاتر شهر توضیح داد: اجرای چنین طرحی توسط مسئولان شهرداری منطقه 11 اتفاق بسیار خوشایندی است که می تواند در بهبود شرایط پیرامونی مجموعه تئاتر شهر که طی هفته های گذشته واقعا موجب بروز مشکلاتی شده بود، دربرگیرنده اتفاقات خوبی باشد اما به طور حتم شرایط نگهداری این وضعیت مهم است که می بایست با اجرای یک طرح راهبردی می تواند جلوه فرهنگی به محیط مجموعه تئاتر شهر بدهد. به هر حال مدیران شهرداری طی روزهای اخیر مشارکت بسیار خوبی برای بهبود شرایط فیزیکی تئاتر شهر داشته اند اما آنچه در این میان مهم است تداوم این شرایط و اجرای یک طرح مجزا در قالب طرح انضباط شهری است که می تواند بدون حضور اتومبیل های شهرداری و ماموران نیروی انتظامی انجام پذیرد.

وی افزود: موضوع حصارکشی مجموعه تئاتر شهر در شکلی هنرمندانه یکی از همین راهکارهای فرهنگی است که می تواند  هم موجب جداسازی ساختمان تئاتر شهر از محوطه نا امن پارک دانشجو و هم موجب ایجاد یک فضای فرهنگی هنری برای این مجموعه باشد که قطعا عواقب آن تشکیل پاتوق های فرهنگی هنری است که همچون گذشته در این مجموعه وجود داشت. موضوعی که اگر با حصار کشی مجموعه و البته همکاری فی مابین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مدیران شهرداری و نیروی انتظامی صورت پذیرد قطعا ما شاهد بهبود شرایط فیزیکی مجموعه در یک شکل فرهنگی خواهیم بود.

برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com و کانال تلگرام Tehran_city_theater@ مراجعه کنید.
نظرات کاربران