در حال بارگذاری ...
مهر پیگیری کرد؛

رونق بزهکاری در جوار «تئاترشهر»
آشنا: تعیین حریم را اجرایی می‌کنم

مدیرکل هنرهای نمایشی درباره وضعیت پیرامون مجموعه «تئاتر شهر» تأکید کرد که این بنای مهم تئاتری باید حریم داشته باشد و در دوره مدیریت خود پیگیر به نتیجه رسیدن این موضوع خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، دیگر بیان این جمله که «مجموعه تئاتر شهر مهم‌ترین بنای تئاتری ایران است و به عنوان یکی از میراث‌های فرهنگی کشور شناخته می‌شود»، بی معنی است زیرا اگر قرار بود بر ذهن مسئولان و مدیران شهری و فرهنگی تأثیرگذار باشد که باید طی حداقل ۲ دهه اخیر تأثیر می‌گذاشت.

آنقدر رسانه‌های مختلف و خبرنگاران تئاتری طی سال‌های اخیر درباره وضعیت نابسامان پیرامون مجموعه تئاتر شهر؛ از دستفروشان گرفته تا آسیب دیدن بنا و نزاع‌های افراد خلافکار و صحنه‌های غیرفرهنگی و حتی شنیعی که در اطراف تئاتر شهر رقم می‌خورد، گفته‌اند و نوشته‌اند ولی کجاست گوش شنوا در بین تصمیم گیرندگان شهری و فرهنگی.

مشخص نیست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمایلی به اینکه تئاتر شهر حریم داشته باشد ندارد یا این عدم رغبت از سوی شورای شهر و شهرداری تهران است. گهگاه درباره اینکه این مجموعه مهم فرهنگی و هنری باید دارای حریم باشد صحبت می‌شود اما وقتی نوبت به تصمیم‌گیری می‌رسد انواع و اقسام بهانه‌ها از سوی مسئولان شورای شهر و شهرداری گرفته می‌شود.

کرونا و رونق بزهکاری در حریم تئاتر شهر!

در این روزها کرونایی اگر تمام اقشار مختلف جامعه تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا زندگی و معاش‌شان سخت شد اما زندگی برای خلاف‌کاران و افراد بزهکار در پیرامون تئاتر شهر رونق گرفت. به راحتی می‌توان دید که پیرامون تئاتر شهر در شرایط کرونایی چه وضعیت نامناسبی دارد؛ از بهداشت و نظافت اطراف مجموعه تا حضور چهره‌هایی که فقط به فکر کارهای خلاف عرف و شأن یک فضای فرهنگی و هنری هستند.

همین چند روز پیش بود که دار و دسته خلاف‌کاران در ضلع شرقی مجموعه تئاتر شهر با قمه و قداره به جان هم افتادند؛ صحنه‌ها و حوادثی که بارها طی سال‌های گذشته تکرار شده ولی گویا برای هیچ مدیر و مسئولی مهم نیست که این تصاویر و اتفاقات در پیرامون تئاتر شهر رخ می‌دهد.

موضوع دست‌فروش‌ها هم که همچنان به قوت خود باقی است که البته این دسته به فکر امرار معاش هستند ولی به دلیل نبود حریمی مشخص برای مجموعه تئاتر شهر، این گروه نیز تأثیر نامناسبی بر ضلع غربی و شمالی پیرامون مجموعه گذاشته‌اند.

در این شرایط اما نمی‌تواند چشم بر مجموعه تئاتر شهر بست و سکوت کرد، نمی‌توان یکه و تنها ماندن این بنای مهم تئاتری را نادیده گرفت و همچون مدیران و مسئولان شهری اجازه داد تا هر آنچه نارواست بر پیکر و پیرامون این بنا وارد شود.

وعده قادر آشنا؛ در دوره مدیریتم حریم تئاتر شهر را به سرانجام می‌رسانم

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی که خود از وضعیت پیرامون مجموعه تئاتر شهر ناراضی است، درباره نیاز این بنای فرهنگی به حریم، به خبرنگار مهر گفت: در تمام دنیا سالن‌ها و بناهای مهم و ویژه دارای حریم هستند و این اتفاق درستی است. هفته گذشته برای تماشای یک اثر نمایشی به مجموعه تئاتر شهر رفتم و با فضای نامناسب پیرامون مجموعه مواجه شدم که اصلاً در شأن این مجموعه کاملاً ویژه و مهم نیست.

وی با بیان اینکه از هفته گذشته مباحثی را در خصوص مشخص کردن حریم مجموعه تئاتر شهر شروع کرده‌ایم، یادآور شد: ما ابتدا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به یک جمع بندی درون سازمانی درباره مشخص کردن حریم تئاتر شهر برسیم و پس از آن از شورای شهر و شهرداری تهران پیگیر چگونگی اجرا شدن این موضوع مهم می‌شویم.

آشنا با اشاره به اینکه بعید می‌دانم مدیران و مسئولان شورای شهر و شهرداری تهران درباره مشخص کردن حریم تئاتر شهر همراهی نکنند، افزود: مطمئناً همه به اهمیت این بنا واقف هستند و حمایت‌های لازم را انجام می‌دهند.

مدیرکل هنرهای نمایشی در پایان سخنان خود تصریح کرد: بدون تردید موافق این هستم که مجموعه تئاتر شهر باید حریم داشته باشد و اینکه بنا و فضای پیرامون آن به حال خود رها شوند تا آسیب ببینند بی‌معنی است. به نتیجه رسیدن و اجرایی شدن این موضوع مهم از برنامه‌های اصلی من است و سعی می‌کنم در دوران مدیریت خود این بحث را به سرانجام برسانم.
نظرات کاربران