در حال بارگذاری ...
در دیدار شهردار منطقه ۱۱ با مدیر کل هنرهای نمایشی مطرح شد؛

خبرهای خوش برای رفع مشکلات محیط پیرامونی تئاتر شهر

شهردار منطقه ۱۱ تهران در دیدار با مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز دور تازه همکاری ها برای رفع مشکلات پیرامونی مجموعه تئاتر شهر در آینده ای نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر ، نصرالله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ تهران همراه با علی اصغر طاهری شهردار ناحیه یک منطقه ۱۱ بعدازظهر یکشنبه سیزدهم مهرماه ضمن حضور در مجموعه تئاتر شهر با قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابراهیم گله دار زاده رئیس تئاتر شهر دیدار و از نزدیک در جریان تازه ترین مشکلات و آسیب های محیط پیرامونی این مجموعه قرار گرفته و درباره تازه ترین اقدامات شهرداری منطقه ۱۱ برای بهبود شرایط فعلی سخن گفت.

نصرالله آبادیان در ابتدای این دیدار ضمن قدردانی از زحمات سعید اسدی در دوره قبلی مدیریت تئاتر شهر از آمادگی شهرداری منطقه ۱۱ تهران برای هرگونه همکاری با ابراهیم گله دارزاده رئیس جدید مجموعه خبر داد و گفت: شهرداری منطقه ۱۱ تهران طی مدیریت آقای اسدی در تئاتر شهر نهایت تلاش خود را انجام داده تا در حد توانایی و مقدورات خدمتگزار هنرمندان و تماشاگران تئاتر باشد. این در حالی است که طی دوره مدیریتی آقای گله دار زاده در تئاتر شهر ماجرا به شکلی خواهد بود که این همکاری استمرار داشته باشد. در این راستا ما امیدواریم تمامی آنچه درباره آن مذاکره کرده و می کنیم بتواند شکل عملیاتی به خود پیدا کند.

وی با اشاره به اجرای فاز اول پروژه پهنه فرهنگی هنری رودکی ادامه داد: خوشبختانه با تأکیداتی که شهردار تهران در این زمینه داشت، ما موفق به بهره برداری از فاز اول پهنه فرهنگ و هنر رودکی شدیم و حالا که این شرایط توانست شأنیت محیط پیرامونی تالار وحدت را دو چندان کند این امیدواری وجود دارد که بتوانیم از اواخر مهرماه امسال فاز دوم پروژه را آغاز کنیم تا شرایط ویژه ای برای متصل کردن پهنه به بوستان دانشجو فراهم شود. در این چارچوب ضمن بهره مندی از مشاوره کارشناسان حوزه های مختلف با شرکت توسعه فضاهای فرهنگی نیز فعالیت های مشترکی خواهیم داشت که در آینه ای نزدیک جزئیات آن اعلام می شود.

شهردار منطقه ۱۱ تهران با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی بوستان دانشجو تأکید کرد: بوستان دانشجو یکی از مهمترین بوستان های شهر تهران در موضوعات فرهنگی بوده که لازم است هرچه زودتر نسبت به بازپیرایی آن اقدامات لازم صورت پذیرفته و مشکلات ناشی از آسیب های اجتماعی محیط آن مرتفع شود. در این راه هنرمندان و مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی و تئاتر شهر به عنوان ذی نفعان اصلی این منطقه باید حتماً ما را از مشورت های خود بهره مند و در جلسات مربوط به این پروژه شرکت کنند. چرا که همه ما خواهان این هستیم تا از این پس به جای شنیدن خبرهای ناگواری که ناشی از نزاع های خیابانی و بزهکاری در این منطقه است، شاهد اتفاقات خوب و فرهنگی باشیم که می توانم بوستان دانشجو را به عنوان بوستان موضوعی مرتبط با هنر نمایشی معرفی کنم.

آبادیان در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: ما تمام توان خود را به کار گرفته ایم تا با کمک همکارانم مشکلات محیط پیرامونی مجموعه تئاتر شهر را حل کنیم. در این راه اگرچه آهسته قدم برداشتیم اما کوشش ما پیوسته راه رفتن تا رسیدن به نقطه مطلوب است. ما بر این باوریم پیشخوان تئاتر شهر باید عاری از هر گونه اغتشاش و آسیبی باشد تا هنرمندان و تماشاگران فهیم تئاتر با خاطری آسوده در این حوزه فعالیت کنند. در این راه یکی از کارهای مهم توجه به اجرای آثار نمایشی در محیط تئاتر شهر است که قطعاً می تواند مقدمه ای برای تماشای آثار حرفه ای تئاتر باشد. من هم در شهرداری منطقه ۱۱ تهران نهایت تلاشم را انجام می دهم که این موضوعات را با آقای حناچی در میان بگذارم و می دانم با توجه به علاقه مندی های فرهنگی که از ایشان سراغ دارم می توانیم به مذاکرات و اقدامات موثر در این زمینه امیدوار باشیم.

   لطفاً برای تئاتر شهر حریم تعیین کنید

قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار با قدردانی از همکاری های شهرداری منطقه ۱۱ تهران گفت: مجموعه تئاتر شهر یک بنای مهم تاریخی و به اعتقاد بسیاری از اهالی تئاتر جهانی است که ما گاهی قدرش را نمی دانیم و با آن نامهربانی می کنیم. همین نامهربانی هم باعث می شود که ما در وجوه جهانی نیز در این زمینه با اتفاقات خوبی همراه نباشیم. پس اگر به فریاد تئاتر شهر نرسیم این مجموعه ارزشمند تبدیل به محلی می شود که اصلاً در شأن هنر و تئاتر ایران نیست.

وی تصریح کرد: ما از مجموعه شهرداری تهران دو خواهش داریم. اول اینکه شرایطی را فراهم کند که به اتکاء گزارش ها و آسیب های فراوانی که در محیط تئاتر شهر به دلیل بزهکاری فراوان وجود دارد، شرایط تعیین حریم برای این مجموعه فراهم شود. به هر حال برای این ساختمان دو نگاه در رابطه با تعیین حریم مطرح می شود اول اینکه حریمی برای آن وجود نداشته باشد و دوم اینکه مانند این سالها حصاری پیرامون این مجموعه فرهنگی شکل نگرفته باشد. اما باید حواسمان به این نکته باشد که اگر فرهنگ چنین شرایطی وجود نداشته باشد ماجرا به «ضدفرهنگ» تبدیل می شود و فضا به سمتی می رود که این سالها شاهد آن در محیط تئاتر شهر هستیم.

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وضعیت بحرانی محیط تئاتر شهر توضیح داد: ما از دوستان شهرداری تهران خواهش می کنیم که در ابتدا حریم تئاتر شهر را احیاء کنند و پس از آن نسبت به آغاز فاز دوم پروژه پهنه فرهنگ و هنر رودکی از مجموعه تئاتر شهر به جای ادامه پروژه از تالار وحدت همکاری های لازم را داشته باشند. من بر این باورم محیط پیرامون تئاتر شهر این قابلیت را دارد که بیشتر و گسترده تر از اینها تبدیل به یک پاتوق برای تئاتر خیابانی و اجرای مجالس شبیه خوانی در این منطقه شود.

آشنا در پایان صحبت های خود گفت: محیط پیرامونی تئاتر شهر در این سالها اصلاً در شرایط خوبی به سر نمی برد. بنابراین لازم است هرچه زودتر نسبت به رفع التهابات و اتفاقات دلخراش فضای بیرونی این مجموعه اقدامات لازم را انجام دهند. من مطمئنم در این زمینه تمامی هنرمندان از همه اقدامات حمایت می کنند.

ابراهیم گله دار زاده رئیس تئاتر شهر نیز در این دیدار از شهرداری منطقه ۱۱ تهران بابت همکاری ها و پشتیبانی های لازم در حوزه پیرامونی این مجموعه قدردانی و از آمادگی تئاتر شهر برای افزایش همکاری های طرفین در جهت بهسازی و کاهش آسیب ها سخن گفت.

تغییر بافت گیاهی فضای سبز برای جلوگیری از نفوذ آب، طراحی و اجرای نورپردازی محیط اطراف مجموعه برای جلوگیری از توقف افراد بزهکار، ساماندهی افراد بیکار در محیط مجموعه، اجرای آثار نمایشی و برنامه های مختلف با هدف ایجاد نشاط عمومی، احداث جایگاهی ویژه برای معرفی ساختمان تئاتر شهر از نکات مهمی بود که رئیس تئاتر شهر به آن اشاره کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: بهسازی و کا هش آسیب های موجود در مجموعه تئاتر شهر در پروسه های کوتاه مدت قطعاً به سرانجام نمی رسد. بنابراین لازم است تا با مشارکت تئاتر شهر و شهرداری منطقه ۱۱ تهران موضوع کاهش آسیب های تئاتر شهر در فازهای بلندمدت نیز تعریف شود تا بتوانیم با اتکا به این رویکرد شاهد اتفاقات موثری در این زمینه باشیم.

برای آگاهی و اطلاع درباره تازه ترین برنامه ها و اجراهای مجموعه تئاتر شهر به سامانه اینترنتی www.city.theater.ir و صفحه اینستاگرام این مجموعه به آدرس @tehran.city.theater مراجعه کنید.

 
نظرات کاربران