در حال بارگذاری ...
احمد صمیمی با مهر مطرح کرد؛

تجربه مواجهه با شهید بر صحنه تئاتر
«برونسی» شعارزده نیست

بازیگر و آهنگساز نمایش «برونسی» که این روزها در تالار سایه روی صحنه است درباره همزمانی این ۲ تجربه توضیحاتی ارائه داد و بر این نکته تاکید کرد که این اثر نمایشی از شعارزدگی به دور است.

احمد صمیمی آهنگساز، بازیگر و کارگردان تئاتر که این روزها به عنوان بازیگر و آهنگساز در نمایش «برونسی» حضور دارد در گفتگو با خبرنگار مهر مهم‌ترین دلیل پذیرفتن نقش در این نمایش را کارگردانی مرتضی شاه‌کرم دانست و گفت: مرتضی شاه‌کرم تئاتر را می‌شناسد و کارش را بلد است. همیشه آثارش دیده می‌شوند چون به معنای واقعی تئاتر کار می‌کند؛ تئاتری که اندیشه و روح دارد بنابراین هر زمانی به من پیشنهادی بدهد بدون خواندن متن بلافاصله قبول می‌کنم.

وی درباره آهنگسازی و بازیگری همزمان در این اثر نمایشی عنوان کرد: ابتدا قرار بود فقط آهنگسازی نمایش را برعهده داشته باشم ولی وقتی نقش پیشنهاد شد، دیدم امکان اجرای همزمان وجود دارد چون این ۲ مقوله با وجودی که مرتبط به هم هستند ولی بحث آهنگسازی جداست و تمرکز روی بازی جدا و همین مساله برای من جذاب بود.

صمیمی به اهمیت تأثیرگذاری نقش اشاره کرد و افزود: یک نقش ممکن است در چند دقیقه حضور بتواند بیشتر از نقشی که ساعت‌ها روی صحنه است تأثیر بگذارد و نقش سرباز در نمایش «برونسی» این امکان را داشت و خود کارگردان هم این امکان را به من داد که بتوانم روی نقشم کمی بیشتر کار کنم.

آهنگساز و بازیگر نمایش «برونسی» ویژگی بارز این نمایش را دوری از شعارزدگی و همچنین شخصیت شهید برونسی دانست و گفت: همه تکنیک‌های نمایش را هم که فاکتور بگیریم بحث انسانیت در این اثر اهمیت دارد و کاراکتر عجیبی که باید شناخته شود. اگر شعار داشتیم، مخاطب هیچ‌وقت اینقدر لذت نمی‌برد اما حالا تماشاگر تئاتر، می‌بیند، لذت می‌برد، حرف‌های درست می‌شنود و آنقدر درگیر کار می‌شود که مدام می‌پرسد «برونسی» یعنی چه؟ این نشان می‌دهد نمایش کار خودش را کرده و بعد از پایان اجرا تازه می‌روند ببینند او کیست.

وی تاکید کرد: تولید نمایش با موضوع بیوگرافی بسیار سخت است و مرتضی شاه‌کرم از پس این کار به درستی برآمده است چون به ویژه در آثار مرتبط با موضوع شهدا خیلی از کارگردان‌ها ناخودآگاه شعار می‌دهند در حالی که واقعیت وجود خود آن آدم پر از عزت است و همان باعث شده بزرگ بماند. پرداختن به شهید خودش کافی است و نیازی به شعار ندارد و همین که خود واقعی‌اش را به ساده‌ترین شکل نشان بدهید کافی است.

صمیمی که در حوزه تئاتر خیابانی نیز فعال است اجرای تئاتر خیابانی را در پیشرفت ساخت موسیقی و بازیگری‌اش بسیار تأثیرگذار دانست و تصریح کرد: در تئاتر خیابانی ما مستقیم با مردم سر و کار داریم و همین باعث می‌شود تأثیر روحی بیشتری روی کار ما داشته باشد. در تئاتر صحنه‌ای تماشاگر بلیت می‌خرد و می‌آید داخل سالن که تئاتر ببیند اما در تئاتر خیابانی مردم رهگذر جذب می‌شوند و به تماشا می‌ایستند و حالشان خوب می‌شود. در تئاتر خیابانی مردم را مستقیم روبروی خودشان قرار می‌دهیم چون فکر و دغدغه‌های روز اجتماع را می‌توان در این تئاتر اجرا کرد. این رسالت ما است که روی مخاطبی که تا به حال تئاتر ندیده تأثیر بگذاریم و او را به فکر واداریم.

این بازیگر و آهنگساز عنوان کرد: هنرمند همواره باید با زمانه خود پیش برود و نسبت به جریان و زندگی آدم‌ها تغییر کند. با این حجم بالای اطلاعات و تصاویر و موسیقی که این روزها در حال تبادل است اگر هنرمند یک روز عقب بیفتد، تکرار می‌شود و تکرار پایان هنرمند است.

صمیمی اجرای مستمر تئاتر خیابانی را بسیار تأثیرگذار دانست و افزود: اگر به صورت مستمر در مکان‌های مشخصی تئاتر خیابانی اجرا شود، کسانی هم که نمی‌توانند به سالن بروند، متوجه می‌شوند، می‌آیند و تماشا می‌کنند و همین روی فرهنگ تأثیر می‌گذارد.

این بازیگر در پایان صحبت‌هایش یادآور شد: رقابت در جشنواره‌های خیابانی خیلی جذاب و مفید است چون همه سعی می‌کنند تولیدشان بی‌نقص‌تر و تکنیکی‌تر باشد اما بعد از جشنواره باید تولیدات ارزشمند در تمام نقاط ایران اجرا شوند. این باعث می‌شود اجرای تئاتر خیابانی مثل خیلی از جاهای دنیا تبدیل به یک شغل شود و اگر هنرمندی کار خوبی انجام می‌دهد، بهتر است همه شهرها آن را ببینند نه اینکه فقط در یک جشنواره تعداد اندکی و در یک شهر خاص آثار اجرا شوند. شهرداری و وزارت ارشاد باید دست به دست هم بدهند و یک جای ثابت برای نمایش خیابانی در نظر بگیرند که جریانی تازه راه بیفتد و همه به راحتی آثار خیابانی را ببینند.

نمایش «برونسی» نوشته و کار مرتضی شاه‌کرم در سالن سایه مجموعه تئاترشهر روی صحنه می‌رود. نمایشی که دور دوم اجراهای خود را از ۲۳ بهمن آغاز کرده و تا ۲۲ اسفند روی صحنه است.

منبع : خبرگزاری مهر ( آروین موذن زاده )
نظرات کاربران