در حال بارگذاری ...

گفت و گو با سیدصادق موسوی مدیر تالار هنر

از: پیمان شیخی  -  آقای موسوی، با توجه به وقفه قریب یک سال مرحله بازسازی تالار هنر، می خواهم بدانم چه تغییراتی در این تالار به عنوان تنها تماشاخانه ویژه کودکان صورت گرفته است؟

·        بله. قریب به 10 ماه از تعطیلی و مرحله تعمیرات تالار هنر می گذرد و اتفاقات بزرگی نیز رخ داده که پس از بازگشایی و حضور مراجعه کنندگان در  این تماشاخانه مشاهده می شود. گو اینکه من نیز از جمله کسانی هستم که از این تعطیلی طولانی دلخورم ولی در عین حال اداره کل عمران طرحهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیمانکار مسئول این پروژه هستند و موفقیت ها و تأخیرها مرهون تلاش این دوستان است. پس از بازسازی تماشاخانه هنر، زیرزمین این تماشاخانه به صورت کلی تخریب و حدود پنجاه سانتی متر گودبرداری شد چرا که محدودیت ارتفاع وجود داشت. سپس چهار اتاق گریم، نمازخانه، آبدارخانه و پلاتو تمرین ساخته و سرویس بهداشتی نیز به طور کلی بازسازی شد. در طبقه همکف نیز در معماری لابی تماشاخانهتغییر صورت گرفت و در داخل تالارنیز تغییراتی صورت گرفته که می توان به تغییر شیب سالن اشاره کرد.

چقدر خوب که شیب سالن تغییر پیدا کرده، چرا که بارها دیده ام بچه ها برای تماشای نمایشی مجبور به ایستادن بودند.

·        دقیقاً همین طور است. از سوی دیگر تمام صندلی های تالار تعویض شد و دیوار تالار نیز آکوستیک شده و از مواد مختلفی مثل پشم، سنگ، چوب و ملکا استفاده شده است. همچنین پرده های صحنه نمایش تعویض شده و سیستم گالری و نورپردازی نیز تغییر پیدا کرده است.

پس با این حساب، داخل تالار اجرای نمایش هم با تغییرات کلی مواجه بوده؟

·        بله. حتی اتاق فرمان نیز به طور کلی تغییر کرده و تخریب و تغییر ارتفاع ، آکوستیک شدنش و ... صورت گرفته است. یکی دیگر از اتفاقاتی که در تالار هنر صورت گرفته فراهم شدن امکان حرفه ای سینما تئاتر بوده که با حمایت های مؤسسه سینماشهر رخ داده است، بدین شکل که پروژکتور حرفه ای سینمایی و پرده سیکلوی سینمایی تدارک دیده شده که به راحتی بتوانیم پخش فیلم داشته باشیم.

این سینما تئاتر هم مختص کودکان خواهدبود؟

·        بله. از نگاه من باید حتی سینمای آن نیز در خدمت تئاتر باشد. یعنی این امکان را فراهم کنیم که کارگردانان تئاتر بتوانند از این امکانات استفاده کنند و احیاناً اگر تجمع دوستان سینمایی کودک نیز به وجود بیاید ما این افتخار را خواهیم داشت که پذیرای آنها نیز باشد.

آیا این امکان نیز فراهم می شود که فیلم نمایش های شاخصی که در گذشته اجراشده اند نیز ویژه کودکان اکران شود؟

·        بله. البته نمی دانم با برداشت های سه دوربینه ای که ما از نمایش ها داریم وقتی روی پرده اکران می شود چه کیفیتی پیدا می کند. چرا که از نظر نحوه تصویربرداری باید به گونه ای باشد که مورد استفاده مخاطبان قرار گیرد. ولی باید بگویم طی سالهای گذشته از طریق واحد تلویزیونی مرکز هنرهای نمایشی آرشیو کاملی از نمایش های اجراشده جمع آوری شده بنابراین امکان پخش آثار نمایشی بزرگسال، کودک و عروسکی وجود دارد.

لطفاً از دیگر تغییرات صورت گرفته در تالا رهنر بگویید.

·        پیش از این حیات خلوتی در تالار هنر وجود داشت که مسقف نبود و با مشکلاتی مواجه بودیم این مورد با کمک شهرداری منطقه 7 ، مسقف، ایزوله و نورپردازی شده و فضای مناسبی برای نگهداری دکورها به وجود آمده است. از دیگر تغییراتی که صورت گرفته می توانم به عایق کاری پشت بام و ایجاد فضای جدید اداری اشاره کنم که مقرر است به دفتر تئاتر عروسکی و واحد اداری اختصاصی پیدا کند. در عین حال تمام سیستم چیلر، خنک کننده و .. به طور بنیادی تعویض شد. در حال حاضر نیز تغییرات نهایی در حال اجراست که احتمالاً قریب سه هفته به طول می انجامد.

فکر می کنید نخستین اجرای تالار هنر پس از بازسازی از چه زمانی آغاز می شود؟

·        با یاری خدا از هفته جاری اجرای تالار هنر آغاز می شود اما مراسم افتتاحیه و آیین گشایش تالار هنر پس از پایان تعمیرات نما و سردر ورودی برگزار می شود که به طور قطع با حضور دوستان رسانه ای صورت می گیرد.

آیا در ادامه فعالیت تالار هنر برای مخاطبان این تالار که کودکان آنرا تشکیل می دهند برنامه ویژه ای در نظر گرفته اید یا خیر؟

·        ما قریب به 1000 عضو ثابت در تالار هنر داریم که می توانند بلیت نمایش های در حال اجرا در تالار هنر را با تهیه بلیت کمتر از نیم بها تهیه کنند. از سوی دیگر از طریق اطلاع رسانی تلفن گویای تالار هنر به صورت خودکار با شماره تلفن های ثابت یا همراه این مخاطبان تماس گرفته می شود و برنامه نمایش جدید به آنها اعلام می شود. همچنین در برگزاری جشن های تالار هنر اولویت حضور با این اعضا است که با احتساب پدر و مادرهای این اعضا که همراهان ایشان را تشکیل می دهد، برای هنر نمایش سه هزار تماشاگر ثابت را داشته و داریم اما به طور قطع به دنبال ایجاد فضاهای بهتری نیز خواهیم بود تا در سرویس دهی تالار هنر به صورت مطلوب تری اقدام کنیم. این احتمال نیز وجود دارد که بعد از ظهرها فیلم های ویژه کودکان را اکران کنیم و عصرها تئاتر کودک و شب ها احتمالاً تئاتر عروسکی اجرا خواهیم کرد و امیدوارم تالار هنر چهار یا پنج سانس در روز فعالیت داشته باشد.  

 
نظرات کاربران