در گفت وگو با کارگردان اجرای «نیست» مطرح شد

به جستجو در عرصه ی تئاتر مستند ادامه خواهم داد

کارگردان «نیست» پس از پایان اجراهای این اثر نمایشی در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر از تمایل اش به ادامه ی تجربه گری در عرصه ی تئاتر مستند گفت.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، حُسنیه زاهدی کارگردان نمایش «نیست» که روز جمعه دهم آبان ماه پس از ۱۵ نوبت به اجراهای خود در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر خاتمه داد با اشاره به تجربیاتی که در کارگردانی این تئاتر مستند به دست آورده توضیح داد: خوشبختانه طی این چند روزی که نمایش «نیست» در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت شاهد واکنش های متفاوتی از سوی مخاطبان بودم که برایم در برگیرنده تجربه های ارزشمندی بود. وی ادامه داد: برای من خیلی جالب توجه بود که در این نمایش با تماشاگرانی مواجه شدم که تا به حال تئاتر ندیده بودند اما پس از تماشای نمایشی در سبک مستند واکنش های مثبتی نشان دادند. کما اینکه آنها نکاتی را در نمایش من دیدند که تماشاگران حرفه ای هم بعضا متوجه آن نبودند. البته که مواجهه تماشاگران حرفه ای با این نمایش هم برایم مهم بود به طوری که در پایان اجرا تمایل داشتم نظرات آنها را نیز جویا شوم. این کارگردان تئاتر بیان کرد: در این اجرا چیدمان صحنه به شکلی بود که تماشاگران بخشی از فضای صحنه و اجرا محسوب می شدند و تقریبا فاصله ای بین تماشاگر و اجراگر در این اثر وجود نداشت. شرایطی که برای من به عنوان کارگردان بسیار پرچالش بود اما با همدلی بازیگران بر این سختی ها پیروز شدیم. آنها نقش مهمی در شکل گیری ساختمان این اثر داشتند و اگر تسلط آنها بر صحنه و تکنیک های مواجهه با تماشاگران نبود این اجرا ممکن نمی شد. زاهدی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: تجربه کارگردانی مبتنی بر بهره گیری از ظرفیت های تئاتر مستند و دراماتیزه کردن یک رویداد واقعی همواره برای من یکی از جذاب ترین اتفاقاتی بوده است که چه در دوران تحصیل در دانشگاه و چه در کارگردانی نمایش به آن توجه می کردم؛ از این رو قطعا در آینده نیز به کارگردانی در این سبک ادامه خواهم داد و تلاش می کنم با استفاده از تجربیاتی که در اجرای عمومی نمایش «نیست » به دست آوردم این سبک را ادامه دهم. نمایش «نیست» به نویسندگی امین عظیمی و کارگردانی حسنیه زاهدی از روز ۲۲ مهر تا ۱۰ آبان ماه سال جاری با بازی شیرین جروقی، مهدیس حیدری، سایان فرخی و آوا متوقع در کارگاه نمایش  مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت و روایتگر گم شدن زنی بود که در روایت های شفاهی زنان دیگر تصویر می شد.   برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com و کانال تلگرام Tehran_city_theater@ مراجعه کنید.

Fatal error: Cannot use model\libs\todocx\PHPWord\Shared\String as String because 'String' is a special class name in /var/www/theater/model/libs/todocx/phpword/writer/word2007/base.php on line 30